2020-03-21 19:50 Sawczuk Anna
biznes doradca własna firma

Mam pomysł na biznes, czyli od marzeń do zarabiania we własnej firmie

Poznałam wielu przyszłych Billów Gatesów i Mart Steward, którzy założyli z pomocą doradcy przedsiębiorczości swoje pierwsze firmy. Byli to pełni pomysłów na biznes studenci Uniwersytetu SWPS i brali udział w spotkaniach indywidualnych ze mną w latach 2017-2019. Pierwsza firma ma na celu nauczyć Cię prowadzenia biznesu.

Wiele z tych firm, które powstały na fali młodzieńczego entuzjazmu, już nie istnieje. To normalne, bo już spełniły swoje zadanie – skonfrontowały entuzjastyczny pomysł na biznes z rzeczywistością.

W własnej firmie masz pięciu "szefów”: czynsz, ZUS, podatki, klient i najgorszy to OPŁACALNOŚĆ.....

Zdawałoby się, że Uniwersytet SWPS będzie obfitował z firmy z zakresu psychologii, ale niekoniecznie. Owszem, takie firmy powstały – nasi studenci założyli gabinety psychologiczne, firmy szkoleniowe lub firmy prowadzące zajęcia z seksuologii (niektóre firmy, wiec i linki do nich  już nie działają):

Szkolenia i coaching – rozwój osobisty

Edukacja seksualna

• Ukraińskie Centrum Psychoedukacji

Warsztaty i coaching

Ale większość to firmy reprezentujące różne branże:

Psychokosmetolog

Producent materiałów opałowych

• Fizjoterapia Stomatologiczna

Usługi szklarskie

Korepetycje-przygotowanie do matury

Produkcja kimchi

• Szkolenia z projektowania gier

Restauracja

Produkcja filmów

Edukacja muzyczna

Organizacja eventów

Kursy językowe

Import odzieży z Nepalu

produkcja plecaków LED

Żałuję, że nie wymieniam wszystkich firm – niektóre już nie istnieją, a część jest w trakcie tworzenia i jeszcze chwilę zajmie, zanim powstaną. Są to np.:

• agencja aktorsko-eventowa

• gabinet psycholog transportu

• zespół handlowców do wynajęcia

• gabinet traumatologii.

Jeśli i Ty masz pomysł na biznes i chcesz go zamienić na pieniądze, zapraszam. Studenci zwykle przychodzą z pomysłem na biznes, a potem sprawdzamy:

• czy pomysł ma sens ekonomiczny,

• jak najlepiej go zorganizować,

• ile to będzie kosztować,

• jak przyciągnąć i utrzymać klientów?

Zbudujesz model biznesowy w oparciu o swój pomysł, wykorzystując Business Model Canvas, Value Proposition Canvas i Pivot. Dzięki temu zaprojektujesz rozwiązania trafiające idealnie w potrzeby Twoich klientów i spełniające ich oczekiwania.

Kinga z Wrocławia: Nie dawałam szans sobie ani nadziei, że cokolwiek może wyklarować się z takiego spotkania, i troszkę miałam obawy przed naszym spotkaniem. Tymczasem takie miłe zaskoczenie!

Doradca przedsiębiorczości pracuje w Biurze Karier Uniwersytetu SWPS. Spotkania indywidualne są możliwe w Warszawie lub online. Wcześniej trzeba się na nie umówić: osobiście – Warszawa pokój N114, telefonicznie – 22 517 98 32 lub mailowo – asawczuk@swps.edu.pl.

Dodatkowo w Katowicach, Sopocie, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie odbywają się warsztaty przedsiębiorczości dla studentów, którzy chcą się przygotować do prowadzenia własnej firmy, ale konkretnego pomysłu jeszcze nie mają. Kontakt przez Biuro Karier na wydziałach zamiejscowych.

Przyjdź, może i Ty będziesz wkrótce pisać jak Rafał z Katowic:

Firma już działa i chociaż ciągle się rozkręcam, to klienci polecają mnie sobie i już nie muszę za nimi biegać!