Studia humanistyczne – perspektywy i wynagrodzenia
Co można robić po kierunkach humanistycznych?
Nauki humanistyczne poszerzają horyzonty i sprzyjają zdobywaniu wiedzy. Absolwenci mogą nie tylko zająć się nauczaniem lub karierą naukową, ale również wykorzystywać inne możliwości, jakie daje:
- Socjologia
Socjolog, który posiada umiejętność gromadzenia i analizowania danych, może pracować w urzędach statystycznych czy centrach badania opinii. Może również rozpocząć karierę w marketingu, zajmując się np. analizowaniem zachowań konsumentów.
- Filozofia
Kompetencje, jakie posiada filozof, są przydatne np. w dziennikarstwie. Można wykorzystywać je również w biznesie, prawie i programowaniu. Ważne, by uzupełniać kwalifikacje i rozwijać się zawodowo.
- Psychologia
Psycholog może realizować się nie tylko w działalności terapeutycznej lub w psychoedukacji. Umiejętności zdobyte w trakcie studiów można wykorzystać także w pracy w branży HR.
- Historia
Historyk to doskonały analityk. Umiejętność analizowania źródeł można wykorzystać np. w pracy naukowca, autora artykułów popularnonaukowych lub researchera. Coraz większą popularnością cieszą się poszukiwania genealogiczne, których celem jest odtworzenie dziejów określonych rodów.
- Dziennikarstwo
Dziennikarz śledczy, korespondent zagraniczny, reportażysta, bloger – osoba, która ukończyła dziennikarstwo, może realizować się na różnych polach. Kluczem do sukcesu jest odkrywanie i rozwijanie talentów.
Ile zarabiają humaniści?
Zarobki absolwentów studiów humanistycznych zależą w znacznej mierze od zaangażowania pracowników. Pedagog, który spełnia się, organizując ciekawe zajęcia, może liczyć na satysfakcjonujące wynagrodzenie. Filozof, który zajął się programowaniem, może znaleźć się w czołówce najlepiej wynagradzanych pracowników. W 2018 r. specjalista ds. HR zarabiał przeciętnie 5800 zł brutto, a dziennikarz - 5000 zł brutto. Przedstawione dane stanowią wynik analizy ankiet wypełnionych w 2018 r. przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl. Sukces nie zależy wyłącznie od wykształcenia. Liczy się także nastawienie i upór w realizowaniu planów zawodowych.