Numer referencyjny
+48535396865

Full Stack Developer in Canada

Oferta ważna do
2019-12-15
Wysokość wynagrodzenia
8000-9000
Branża
IT - programowanie
Rodzaj umowy/współpracy
Umowa o pracę
Region
inne
Miasto
Montreal, Kanada

Pracodawca

Pracodawca nie udostępnił wizytówki

Internship in Clinia Health Inc for 52 weeks living in Montreal, Canada.

Duration: 12 months

Commitment: Full-time .

Backgrounds:

  • Software development and programming
  • Systems and computing engineering

Salary: 35000 CAD per year

Read more about internship: aiesec.pl/gt

Wymagania

  • HTML
  • ASP
  • C#
  • Jscript
  • CSS
  • MacOS
  • .NET
  • JSON
  • React JS

Zadania

  • Communicate and interact regularly with the design team
  • We are looking for a person who has extensive knowledge in React, ASP.NET Core APIs and web services
  • Participate in the evolution of Clinia and its integrations with partners
  • Build frontend components and useful and reusable abstractions
  • Contribute to the evolution of the micro-service structure
  • Find and fix performance issues
  • Provide estimates of effort and participate in weekly sprint planning
  • Identify and help mitigate technical risks