2022-09-30 14:04 Fudała Magdalena
Career Readiness Workshops

Career
Are you studying in English and looking for a job in Poland? Do you want to discover the labor market and prepare to recruitment process?

The Office of Career Services invites you to take part in Career Readiness Workshops. These meetings are for everybody who wants to familiarise with the Polish labour market and prepare for the recruitment process.

The workshops program:

Job market exploration | Working options for English speaking students and graduates in Poland

21.10.2022, 10:00 am -11:30 am (on-line)

Check your potential and design your future | What are your talents? How to show your competencies?

28.10.2022, 10:00 am -11:30 am (on-line)

Create an application | Tips for CV and cover letter and examples.

4.11.2022, 10:00 am -11:30 am (on-line)

Let’s prepare to the interview | Analyzing questions and answers & Mock interview

18.11.2022, 10:00 am - 11:30 am (on-line)

Taking part in workshops it’s a great occasion not only to prepare for the meetings with employers, but also to meet other students and share with them your experience and dilemmas. The workshops will be conducted by Magdalena Fudała, career advisor from The Office of Career Services.

Register for the workshops